EPSON SG-531PH 33.0000MC:ROHS
Part No.:
SG-531PH 33.0000MC:ROHS
Manufacturer:
EPSON
Category:
Oscillators
Package:
8-DIP, 4 Leads (Half Size)
Description:
XTAL OSC XO 33.0000MHZ CMOS TH
Shipping
SG-531PH 33.0000MC:ROHS Information
Manufacturer:
EPSON
Series:
SG-531
Package/Case:
8-DIP, 4 Leads (Half Size)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Base Resonator:
Crystal
Type:
XO (Standard)
Frequency:
33 MHz
Function:
Enable/Disable
Output:
CMOS
Voltage - Supply:
5V
Frequency Stability:
±100ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
35mA
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
4-VDFN (3.2x2.5)
Size / Dimension:
0.539" L x 0.260" W (13.70mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.209" (5.30mm)