Sullins Connector Solutions SFM210-LPSE-D48-ST-BK
Part No.:
SFM210-LPSE-D48-ST-BK
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Description:
CONN HDR 96POS 0.039 GOLD PCB
Shipping
SFM210-LPSE-D48-ST-BK Information
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Series:
SFM210
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
96
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.039" (1.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.039" (1.00mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.083" (2.10mm)
Contact Length - Post:
0.094" (2.40mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Current Rating (Amps):
1A