SMC Diode Solutions SFC6V850
Part No.:
SFC6V850
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Single Zener Diodes
Package:
0402 (1006 Metric)
Description:
DIODE ZENER 6.8V 500MW 2WLCSP
Shipping
SFC6V850 Information
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
0402 (1006 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.8 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)