Signal Transformer SFAPI-101K-UL-TR
Part No.:
SFAPI-101K-UL-TR
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
FIXED IND 100UH 632MA AXIAL
Shipping
SFAPI-101K-UL-TR Information
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SFAPI
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
632 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
208mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.260" Dia x 0.650" L (6.60mm x 16.50mm)