Samtec Inc. SEML-125-02-03.0-H-D-WT-K
Part No.:
SEML-125-02-03.0-H-D-WT-K
Description:
0.80 MM TIGER EYE FRICTION LOCK
Shipping
SEML-125-02-03.0-H-D-WT-K Information
Series:
Tiger Eye™ SEML
Pitch - Mating:
0.031" (0.80mm)
Row Spacing - Mating:
0.125" (3.18mm)
Fastening Type:
Friction Lock
Insulation Height:
0.177" (4.50mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Pick and Place, Solder Retention
Current Rating (Amps):
2.6A per Contact