Samtec Inc. SEM-125-02-03.0-H-D
Part No.:
SEM-125-02-03.0-H-D
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Description:
.8MM TIGER EYE MICRO SOCKET
Shipping
SEM-125-02-03.0-H-D Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Tiger Eye™ SEM
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
50
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.031" (0.80mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.125" (3.18mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
30.0µin (0.76µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.177" (4.50mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:
Mated Stacking Heights:
6mm, 7mm, 10mm
Ingress Protection:
Features:
Current Rating (Amps):
2.6A per Contact