SDSA56B2W.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SDSA56B2W |
| Manufacturer | ChromeLED |
| Series | - |
| Package/Case | 10-SMD, No Lead |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Display Format | - |
| Number of Characters | 1 |
| Size / Dimension | 0.669" H x 0.492" W x 0.156" D (17.00mm x 12.50mm x 3.95mm) |
| Digit/Alpha Size | 0.56" (14.20mm) |
| Display Type | 7-Segment |
| Common Pin | Common Anode |
| Color | Blue |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.2V |
| Current - Test | 20mA |
| Millicandela Rating | 40mcd |
| Wavelength - Peak | 465nm |
| Power Dissipation (Max) | 120mW |
The following parts include "SDSA56B2W" in Silicon Labs SDSA56B2W.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.