SDSA30G2W.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SDSA30G2W |
| Manufacturer | ChromeLED |
| Series | - |
| Package/Case | 10-SMD, No Lead |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Display Format | - |
| Number of Characters | 1 |
| Size / Dimension | 0.394" H x 0.287" W x 0.152" D (10.00mm x 7.30mm x 3.85mm) |
| Digit/Alpha Size | 0.30" (7.62mm) |
| Display Type | 7-Segment |
| Common Pin | Common Anode |
| Color | Green |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V |
| Current - Test | 20mA |
| Millicandela Rating | 25mcd |
| Wavelength - Peak | 571nm |
| Power Dissipation (Max) | 70mW |
The following parts include "SDSA30G2W" in Silicon Labs SDSA30G2W.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.