Bourns Inc. SDR7045-102K
Part No.:
SDR7045-102K
Description:
FIXED IND 1MH 220MA 4 OHM SMD
Shipping
SDR7045-102K Information
Series:
SDR7045
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
220 mA
Current - Saturation (Isat):
200mA
DC Resistance (DCR):
4Ohm Max
Q @ Freq:
48 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
3MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)