Bourns Inc. SDR2207-6R0ML
Part No.:
SDR2207-6R0ML
Description:
FIXED IND 6UH 7.5A 17 MOHM SMD
Shipping
SDR2207-6R0ML Information
Series:
SDR2207
Inductance:
6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.5 A
Current - Saturation (Isat):
12A
DC Resistance (DCR):
17mOhm Max
Q @ Freq:
43 @ 3MHz
Frequency - Self Resonant:
28MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.307" (7.80mm)