Bourns Inc. SDR2207-2R2ML
Part No.:
SDR2207-2R2ML
Description:
FIXED IND 2.2UH 13A 7.5 MOHM SMD
Shipping
SDR2207-2R2ML Information
Series:
SDR2207
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
13 A
Current - Saturation (Isat):
20A
DC Resistance (DCR):
7.5mOhm Max
Q @ Freq:
35 @ 3MHz
Frequency - Self Resonant:
51MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.307" (7.80mm)