Bourns Inc. SDR1806-8R2ML
Part No.:
SDR1806-8R2ML
Description:
FIXED IND 8.2UH 7A 20 MOHM SMD
Shipping
SDR1806-8R2ML Information
Series:
SDR1806
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7 A
Current - Saturation (Isat):
9.4A
DC Resistance (DCR):
20mOhm Max
Q @ Freq:
22 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
27MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max):
0.272" (6.90mm)