Bourns Inc. SDR1307A-8R2M
Part No.:
SDR1307A-8R2M
Description:
FIXED IND 8.2UH 5.8A 19 MOHM SMD
Shipping
SDR1307A-8R2M Information
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.8 A
Current - Saturation (Isat):
9.8A
DC Resistance (DCR):
19mOhm Max
Q @ Freq:
24 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
24MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max):
0.287" (7.30mm)