Bourns Inc. SDR1307A-470K
Part No.:
SDR1307A-470K
Description:
FIXED IND 47UH 2.7A 82 MOHM SMD
Shipping
SDR1307A-470K Information
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
2.7 A
Current - Saturation (Isat):
4.2A
DC Resistance (DCR):
82mOhm Max
Q @ Freq:
24 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
7.5MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max):
0.287" (7.30mm)