Bourns Inc. SDR1307A-3R3M
Part No.:
SDR1307A-3R3M
Description:
FIXED IND 3.3UH 7.5A 8.7MOHM SMD
Shipping
SDR1307A-3R3M Information
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.5 A
Current - Saturation (Isat):
15A
DC Resistance (DCR):
8.7mOhm Max
Q @ Freq:
26 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
38MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max):
0.287" (7.30mm)