Bourns Inc. SDR1307A-100M
Part No.:
SDR1307A-100M
Description:
FIXED IND 10UH 5.6A 21 MOHM SMD
Shipping
SDR1307A-100M Information
Series:
SDR1307A
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.6 A
Current - Saturation (Isat):
9.2A
DC Resistance (DCR):
21mOhm Max
Q @ Freq:
22 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
22MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max):
0.287" (7.30mm)