Bourns Inc. SDR1305-151K
Part No.:
SDR1305-151K
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 150UH 1.2A 380MOHM SMD
Shipping
SDR1305-151K Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SDR1305
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.2 A
Current - Saturation (Isat):
1.15A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
380mOhm Max
Q @ Freq:
17 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):
0.201" (5.10mm)