Bourns Inc. SDR1005-221ML
Part No.:
SDR1005-221ML
Description:
FIXED IND 220UH 700MA 780MOHM SM
Shipping
SDR1005-221ML Information
Series:
SDR1005
Inductance:
220 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
700 mA
Current - Saturation (Isat):
800mA
DC Resistance (DCR):
780mOhm Max
Q @ Freq:
50 @ 68kHz
Frequency - Self Resonant:
5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)