Bourns Inc. SDR0906-151KL
Part No.:
SDR0906-151KL
Description:
FIXED IND 150UH 750MA 560MOHM SM
Shipping
SDR0906-151KL Information
Series:
SDR0906
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
750 mA
Current - Saturation (Isat):
900mA
DC Resistance (DCR):
560mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.492" L x 0.413" W (12.50mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max):
0.248" (6.30mm)