Bourns Inc. SDR0604-5R6ML
Part No.:
SDR0604-5R6ML
Description:
FIXED IND 5.6UH 1.7A 80 MOHM SMD
Shipping
SDR0604-5R6ML Information
Series:
SDR0604
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.7 A
Current - Saturation (Isat):
2.7A
DC Resistance (DCR):
80mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
30MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)