Bourns Inc. SDR0604-2R7ML
Part No.:
SDR0604-2R7ML
Description:
FIXED IND 2.7UH 2.3A 60 MOHM SMD
Shipping
SDR0604-2R7ML Information
Series:
SDR0604
Inductance:
2.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.3 A
Current - Saturation (Isat):
3.8A
DC Resistance (DCR):
60mOhm Max
Q @ Freq:
22 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
65MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)