Bourns Inc. SDR0403-391KL
Part No.:
SDR0403-391KL
Description:
FIXED IND 390UH 150MA 6.4OHM SMD
Shipping
SDR0403-391KL Information
Series:
SDR0403
Inductance:
390 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
150 mA
Current - Saturation (Isat):
220mA
DC Resistance (DCR):
6.4Ohm Max
Q @ Freq:
40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
3.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)