Bourns Inc. SDR0403-390KL
Part No.:
SDR0403-390KL
Description:
FIXED IND 39UH 590MA 590MOHM SMD
Shipping
SDR0403-390KL Information
Series:
SDR0403
Inductance:
39 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
590 mA
Current - Saturation (Isat):
920mA
DC Resistance (DCR):
590mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
14MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)