Bourns Inc. SDR0302-680KL
Part No.:
SDR0302-680KL
Description:
FIXED IND 68UH 300MA 1.85OHM SMD
Shipping
SDR0302-680KL Information
Series:
SDR0302
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
300 mA
Current - Saturation (Isat):
320mA
DC Resistance (DCR):
1.85Ohm Max
Q @ Freq:
24 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
14MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)