Bourns Inc. SDR0302-271KL
Part No.:
SDR0302-271KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 270UH 150MA 8.6OHM SMD
Shipping
SDR0302-271KL Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SDR0302
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
270 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
150 mA
Current - Saturation (Isat):
170mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
8.6Ohm Max
Q @ Freq:
45 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)