Bourns Inc. SDR0302-270ML
Part No.:
SDR0302-270ML
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 27UH 480MA 750MOHM SMD
Shipping
SDR0302-270ML Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SDR0302
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
27 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
480 mA
Current - Saturation (Isat):
550mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
750mOhm Max
Q @ Freq:
23 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)