Bourns Inc. SDE1006A-271K
Part No.:
SDE1006A-271K
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 270UH 750MA 970MOHM SM
Shipping
SDE1006A-271K Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SDE1006A
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
270 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
750 mA
Current - Saturation (Isat):
850mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
970mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
4.3MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.228" (5.80mm)