Eaton - Electronics Division SDCL1V4030-101M-R
Part No.:
SDCL1V4030-101M-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND 100 UH 0.60A SMT
Shipping
SDCL1V4030-101M-R Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
SDCL1V40
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
400 mA
Current - Saturation (Isat):
600mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.495Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)