Eaton - Electronics Division SDCH1V6028-101M-R
Part No.:
SDCH1V6028-101M-R
Description:
IND 100 UH 0.85A SMT
Shipping
SDCH1V6028-101M-R Information
Series:
SDCH1V60
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
750 mA
Current - Saturation (Isat):
850mA
DC Resistance (DCR):
713mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)