Eaton - Electronics Division SDCH1V5040-220M-R
Part No.:
SDCH1V5040-220M-R
Description:
IND 22 UH 1.60A SMT
Shipping
SDCH1V5040-220M-R Information
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
1.6A
DC Resistance (DCR):
161mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.161" (4.10mm)