Eaton - Electronics Division SDCH1V5040-101M-R
Part No.:
SDCH1V5040-101M-R
Description:
IND 100 UH 0.75A SMT
Shipping
SDCH1V5040-101M-R Information
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
650 mA
Current - Saturation (Isat):
750mA
DC Resistance (DCR):
633mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.161" (4.10mm)