Eaton - Electronics Division SDCH1V5020-680M-R
Part No.:
SDCH1V5020-680M-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND 68 UH 0.59A SMT
Shipping
SDCH1V5020-680M-R Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
SDCH1V50
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
550 mA
Current - Saturation (Isat):
590mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
725mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)