Eaton - Electronics Division SD6030-3R3-R
Part No.:
SD6030-3R3-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 3.3UH 3.54A 24MOHM SMD
Shipping
SD6030-3R3-R Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
SD6030
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3.54 A
Current - Saturation (Isat):
2.4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
24mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)