L-com SD15P-RA-PC
Part No.:
SD15P-RA-PC
Manufacturer:
L-com
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Shipping
SD15P-RA-PC Information
Manufacturer:
L-com
Series:
SD
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
15
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
2 (DA, A)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Metal
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
1A
Backset Spacing:
0.318" (8.09mm)