Samtec Inc. SD-125-G-22
Part No.:
SD-125-G-22
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Description:
.100" DOUBLE ROW SCREW MACHINE S
Shipping
SD-125-G-22 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
SD
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
50
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
Contact Length - Post:
0.125" (3.18mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C