Infineon Technologies S6E2C18J0AGV2000A
Part No.:
S6E2C18J0AGV2000A
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Microcontrollers
Package:
176-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 176LQFP
Shipping
S6E2C18J0AGV2000A Information
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
176-LQFP
Series:
FM4 S6E2C1
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M4F
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
200MHz
Connectivity:
CSIO, EBI/EMI, I2C, LINbus, SD, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:
DMA, I2S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
152
Program Memory Size:
1MB (1M x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 32x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)