Delevan S4924R-563J
Part No.:
S4924R-563J
Description:
FIXED IND 56UH 369MA 2.23OHM SMD
Shipping
S4924R-563J Information
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
56 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
369 mA
Current - Saturation (Isat):
124mA
DC Resistance (DCR):
2.23Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:
25MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.5 MHz
Size / Dimension:
0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.84mm)