Delevan S4924R-562J
Part No.:
S4924R-562J
Description:
FIXED IND 5.6UH 725MA 720MOHM SM
Shipping
S4924R-562J Information
Material - Core:
Iron
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
725 mA
Current - Saturation (Isat):
725mA
DC Resistance (DCR):
720mOhm Max
Q @ Freq:
44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
65MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.84mm)