Delevan S4924R-472J
Part No.:
S4924R-472J
Description:
FIXED IND 4.7UH 830MA 550MOHM SM
Shipping
S4924R-472J Information
Series:
S4924R
Material - Core:
Iron
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
830 mA
Current - Saturation (Isat):
830mA
DC Resistance (DCR):
550mOhm Max
Q @ Freq:
44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
70MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.84mm)