Delevan S4924-682J
Part No.:
S4924-682J
Description:
FIXED IND 6.8UH 610MA 1.02OHM SM
Shipping
S4924-682J Information
Series:
S4924
Material - Core:
Iron
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
610 mA
Current - Saturation (Isat):
610mA
DC Resistance (DCR):
1.02Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
55MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.84mm)