Delevan S4924-564K
Part No.:
S4924-564K
Description:
FIXED IND 560UH 171MA 10.5OHM SM
Shipping
S4924-564K Information
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
560 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
171 mA
Current - Saturation (Isat):
40mA
DC Resistance (DCR):
10.5Ohm Max
Q @ Freq:
60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
4.7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Size / Dimension:
0.505" L x 0.240" W (12.82mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max):
0.220" (5.58mm)