Delevan S4924-562K
Part No.:
S4924-562K
Description:
FIXED IND 5.6UH 725MA 720MOHM SM
Shipping
S4924-562K Information
Material - Core:
Iron
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
725 mA
Current - Saturation (Isat):
725mA
DC Resistance (DCR):
720mOhm Max
Q @ Freq:
44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
65MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.505" L x 0.240" W (12.82mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max):
0.220" (5.58mm)