Delevan S4924-561K
Part No.:
S4924-561K
Description:
FIXED IND 560NH 1.075A 330 MOHM
Shipping
S4924-561K Information
Material - Core:
Phenolic
Inductance:
560 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.075 A
Current - Saturation (Isat):
1.075A
DC Resistance (DCR):
330mOhm Max
Q @ Freq:
43 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
210MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Size / Dimension:
0.505" L x 0.240" W (12.82mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max):
0.220" (5.58mm)