Delevan S4924-561H
Part No.:
S4924-561H
Description:
FIXED IND 560NH 1.075A 330 MOHM
Shipping
S4924-561H Information
Material - Core:
Phenolic
Inductance:
560 nH
Tolerance:
±3%
Current Rating (Amps):
1.075 A
Current - Saturation (Isat):
1.075A
DC Resistance (DCR):
330mOhm Max
Q @ Freq:
43 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
210MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Size / Dimension:
0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.84mm)