Delevan S4924-392H
Part No.:
S4924-392H
Description:
FIXED IND 3.9UH 970MA 400MOHM SM
Shipping
S4924-392H Information
Material - Core:
Iron
Inductance:
3.9 µH
Tolerance:
±3%
Current Rating (Amps):
970 mA
Current - Saturation (Isat):
970mA
DC Resistance (DCR):
400mOhm Max
Q @ Freq:
44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
75MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.84mm)