Delevan S4924-274K
Part No.:
S4924-274K
Description:
FIXED IND 270UH 228MA 5.8OHM SMD
Shipping
S4924-274K Information
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
270 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
228 mA
Current - Saturation (Isat):
60mA
DC Resistance (DCR):
5.8Ohm Max
Q @ Freq:
55 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Size / Dimension:
0.505" L x 0.240" W (12.82mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max):
0.220" (5.58mm)