Delevan S4924-183K
Part No.:
S4924-183K
Description:
FIXED IND 18UH 580MA 890MOHM SMD
Shipping
S4924-183K Information
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
18 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
580 mA
Current - Saturation (Isat):
250mA
DC Resistance (DCR):
890mOhm Max
Q @ Freq:
45 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:
45MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.5 MHz
Size / Dimension:
0.505" L x 0.240" W (12.82mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max):
0.220" (5.58mm)