Delevan S4924-124K
Part No.:
S4924-124K
Description:
FIXED IND 120UH 291MA 3.6OHM SMD
Shipping
S4924-124K Information
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
120 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
291 mA
Current - Saturation (Isat):
98mA
DC Resistance (DCR):
3.6Ohm Max
Q @ Freq:
55 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
9.7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Size / Dimension:
0.505" L x 0.240" W (12.82mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max):
0.220" (5.58mm)