Delevan S4924-102K
Part No.:
S4924-102K
Description:
FIXED IND 1UH 2.32A 70 MOHM SMD
Shipping
S4924-102K Information
Material - Core:
Iron
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
2.32 A
Current - Saturation (Isat):
2.32A
DC Resistance (DCR):
70mOhm Max
Q @ Freq:
44 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
140MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Size / Dimension:
0.505" L x 0.240" W (12.82mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max):
0.220" (5.58mm)