Delevan S1210R-561F
Part No.:
S1210R-561F
Description:
FIXED IND 560NH 619MA 500MOHM SM
Shipping
S1210R-561F Information
Material - Core:
Iron
Inductance:
560 nH
Tolerance:
±1%
Current Rating (Amps):
619 mA
DC Resistance (DCR):
500mOhm Max
Q @ Freq:
40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
200MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Size / Dimension:
0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max):
0.101" (2.57mm)